Laureaci I edycji

W I edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany” mogli wziąć udział wszyscy, którzy zrealizowali projekty dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Zamysł był taki, by pokazać możliwie najszerszy przekrój przedsięwzięć. Ponieważ trudno porównać inwestycje infrastrukturalne z działaniami społecznymi czy edukacyjnymi, wprowadzono aż 5 kategorii. W szranki stanęło 62 projektodawców. Łącznie przyznano 25 nominacji – po 5 w każdej kategorii, z których następnie wybrano zwycięzców – „Mistrzów zmian”. Swojego „Mistrza” wybrali też internauci. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 20 listopada podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki w pięknej scenerii ośrodka Siedlisko Janczar w Pstrągowej. Zwycięzcy oraz nominowani odebrali dyplomy i statuetki z rąk marszałka Władysława Ortyla i Wioletty Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej w UMWP w Rzeszowie.

 

Pierwsza kategoria – „dla gospodarki” – obejmowała projekty sprzyjające przedsiębiorczości oraz rozwojowi konkurencyjnych i innowacyjnych firm. „Mistrzem zmian” została firma NoveltyUNIT – Krzysztof Ciepluch za projekt: Wprowadzenie na rynek nowej oferty BIOinnowacyjnych produktów w oparciu o wyniki przeprowadzonych prac B+R

 

Nominacje w tej kategorii otrzymali:

 • ML System SA za projekt: „Idea Lab – Rozwój istniejącego zaplecza B+R ML System”
 • Modern Forms Sp. z o.o. za projekt: „Wdrożenie na rynek europejski innowacji produktowej w postaci medali o wysokiej rozdzielczości teksturowania przestrzennego nadruku 2,5D oraz 3D, w oparciu o przeprowadzone prace B+R”
 • GC Energy Sp. z o.o. za projekt: „Wzrost międzynarodowej konkurencyjności spółki GC Energy poprzez utworzenie mobilnego i stacjonarnego laboratorium szybkiego reagowania dla przemysłu”
 • Południowy Instytut Gospodarczy Sp. z o.o. za projekt: „Portal Giełda Wymiany Barterowej – innowacyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców w zakresie wymiany barterowej”.

 

Projekty podnoszące jakość infrastruktury komunikacyjnej rywalizowały w kategorii „dla mobilności”. „Mistrzem zmian” została Gmina Miasto Sanok, która wspólnie z partnerami, Gminą Zagórz i Gminą Sanok, zrealizowała projekt: Wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji w ramach systemu transportu w MOF Sanok-Lesko

 

Nominacje otrzymali:

 • Gmina Stalowa Wola za dwa projekty: „Lepsza dostępność transportowa w ruchu drogowym na terenie Gminy Stalowa Wola poprzez stworzenie bezkolizyjnego dojazdu do kolejowego dworca pasażerskiego zlokalizowanego w sieci TEN-T”  oraz „Mobilny MOF Stalowej Woli”
 • Powiat Leżajski za projekt: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1084R (Nowy Kamień) gr. pow. – Łętownia – Sarzyna w km 4+300 – 6+250 i 10+900 – 15+052 – II etap”
 • Gmina Miasto Krosno za projekt: „Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno”.

W kategorii „dla środowiska” zgłaszano projekty służące poprawie jakości życia i zwiększaniu atrakcyjności regionu. „Mistrzem zmian” została Gmina i Miasto Nisko, która wraz z partnerami, Gminą Pysznica i Gminą Stalowa Wola, zrealizowała projekt: Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola

 

Nominacje otrzymali:

 • Gospodarka Komunalna w Błażowej Sp. z o.o. za projekt: „Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Błażowej”
 • Związek Gmin Dorzecza Wisłoki za projekt: „Instalacje systemów odnawialnych źródeł energii na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”
 • Miasto Jasło za projekt: „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej Miasta Jasła”
 • Gmina Miasto Krosno za projekt: „Modernizacja kamienicy przy ul. Portiusa 4 – powstanie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności kulturalnej w Krośnie”.

Dla beneficjentów, których celem jest rozwój kwalifikacji zawodowych, wspieranie rynku pracy oraz podnoszenie jakości i dostępności usług publicznych, stworzono kategorię „dla lepszego jutra”. „Mistrzem zmian” zostało Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy za projekt: Bar „Radość” w Dębicy

Nominacje otrzymali:

 • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie za projekt: „Zatrudnienie w ZAZ moją szansą”
 • Aspera Tomasz Leśniowski za projekt: „Zdobądź kwalifikacje – bądź konkurencyjny”
 • Powiat Łańcucki za projekt: „Dostosowanie infrastruktury edukacyjnej Powiatu Łańcuckiego do potrzeb kształcenia zawodowego”
 • Gmina Miasto Rzeszów za projekt: „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”.

Samorządy, organizacje i instytucje działające w dziedzinie ochrony zdrowia, ale też prowadzące m.in. żłobki i przedszkola czy zajmujące się pomocą społeczną i wsparciem rodziny startowały w kategorii „dla rodziny”. „Mistrzem zmian” została Gmina Lubaczów za projekt: Rozbudowa i przebudowa budynku byłej szkoły podstawowej w Krowicy Lasowej wraz z zagospodarowaniem otoczenia na potrzeby utworzenia Domu Pomocy Społecznej

W tej kategorii nominacje otrzymali:

 • Gmina Sędziszów Małopolski za projekt: „Budowa przedszkola w Górze Ropczyckiej”
 • Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu za projekt: „Koordynowana opieka kardiologiczna w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Ojca Pio w Przemyślu”
 • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu za projekt: „Mieszkanie wspierane w Jarosławiu”
 • Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat” za projekt: „Zajęcia specjalistyczne szansą na lepszy rozwój przedszkolaków”.

 

Specjalne wyróżnienie od internautów otrzymał projekt społeczny. Plebiscyt na „Mistrza” w głosowaniu internetowym wygrało: Mieszkanie wspierane w Jarosławiu, które prowadzi jarosławskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.